Zmarła prof. dr hab. Eliza Lamer-Zarawska

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 października 2015 roku w Bukowcu zmarła prof. dr hab. Eliza Lamer-Zarawska, wieloletni pracownik Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej.

Eliza Maria Lamer-Zarawska – profesor doktor habilitowany nauk farmaceutycznych o specjalności farmakognozja. W latach 1981-2005 kierownik Katedry Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1987 do 1993 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Farmaceutycznego. CzłonekKomisji Leku Naturalnego i Biotechnologii w Komitecie Nauk o Leku PAN. Autorka lub współautorka około 200 publikacji naukowych, podręczników akademickich oraz książek popularnonaukowych z zakresu ziołolecznictwa i kosmetyki naturalnej. Prowadziła badania substancji czynnych w roślinach leczniczych tradycyjnej medycyny chińskiej i japońskiej Kampo, co przyczyniłosię do spopularyzowania w Polsce tarczycy bajkalskiej (_Scutellaria baicalensis_) i powstania preparatów Baikadent, Baikaderm i Baifem.Dużą uwagę przykładała do popularyzacji wiedzy o fitoterapii. Autorka kilku patentów i wniosków racjonalizatorskich, w tym preparatu Oeparol, oleju z nasion wiesiołka.

- list Kierownika Katedry Biologii i Botaniki Farmaceutycznej -

Łączymy się w bólu z rodziną - Władze dziekańskie.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano 3 listopada na Cmentarzu parafialnym w Kurowicach. Rozpoczną się Mszą Św. o godz. 12.00.